Bonitační karta

     Dne 24. března 2012 byl Axir zbonitován. Jen pár dní po 18. měsíci, tedy ve věku nejdříve možném.

     Byli jsme upozorněni poradkyní chovu i naší chovatelkou Veronikou, že je ještě mladý a nedovyvinutý (především hrudník, který ovlivňuje i chody a jehož absence pochopitelně hraje roli při celkovém hodnocení tělesné stavby), že ve srovnání s dospělými psy, se kterými bude posuzován, může být hodnocen hůře, než by tomu mohlo být třeba za rok - a bonitační kód s sebou ponese celý život. Dokonce i při samotném posuzování se nás pan rozhodčí zeptal, jestli nechceme raději přijet za rok znovu. Ale z osobních důvodů a vzhledem k rodinným plánům jsme se rozhodli pro bonitaci již v tomto mladém věku, i za cenu horšího bonitačního kódu. Ačkoli nejsme majiteli fenky hledající "ženicha", nepovažujeme jej totiž za rozhodující kritérium při výběru ze strany "nevěst". Do fotogalerie na bonitační kartě na klubových stránkách budeme doplňovat fotografie dokumentující Sirův tělesný vývoj, k prohlédnutí nabízíme rovněž Sirovy podobizny v naší fotogalerii na Rajčeti, a i nadále budeme zveřejňovat posudky z výstav, které také jistě mohou do rozhodování o případném krytí zasáhnout, obdobně jako "pracovní úspěchy" (byť v tuto chvíli v ně zatím jen doufáme!). Také jsme nechali Sirovi zpracovat profil DNA - výsledek k nahlédnutí na samostatné podstránce v menu "O nás".

     Axirův bonitační kód je 325 ABMZ 85 AO (naší chovatelce přišlo úsměvné, že zní jako nějaká "espézetka" :-)), celá bonitační karta k nahlédnutí zde nabonitační bbnbonboniabb

     Dovolujeme si upozornit zejména na uvedená plus (tmavé oko - spolu se svým otcem jsou mezi českými plemeníky hodnocení jako jedinci s nejtmavším okem!, výborně stočený ocas), a minus (málo samčí výraz - MLADÝ PES), dále na fakt, že má Sir nejlepší možné výsledky vyšetření loketních a kyčelních kloubů na dysplazii a že jde o geneticky plnochrupého jedince s nůžkovým skusem.

     Osobně jsme hrdí, že máme psa, který bonitační proces zvládl bez problémů již ve věku 18 měsíců - a jehož de facto jedinou vytýkanou vadou (kromě vícero bílé barvy, která ale může být přínosem pro fenky, které jí mají spíše méně...) byli majitelé, kteří ho brzo přivedli na bonitaci... :-)

     Přeregistrace na ČMKU mezi plemeníky proběhla dne 26. června 2012.